اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

استانداردهای دکل مهاری

آیا با استانداردهای دکل مهاری آشنایی دارید؟ دکل مهاری یکی از انواع دکل های مخابراتی است که در مقالات قبلی موجود در وب سایت شرکت کیاسازه در مورد آن صحبت کرده ایم. اما منظور از استاندارد دکل مهاری چیست؟ در واقع منظور از این عبارت، تمامی موارد، نکات و استانداردهایی است که باید در ساخت، نصب و نگهداری این سازه به کار برده شوند. در ادامه استانداردهای دکل مهاری را بیشتر بررسی می کنیم.

استانداردهای اجزای دکل مهاری

یکی از استانداردهای دکل مهاری، مربوط به قطعات این سازه است. برای ساخت یک دکل مهاری استاندارد و مرغوب، باید قطعات به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید شوند. آهنی که در این نوع دکل به کار می رود معمولا دارای تنش تسلیم3700 نیوتن بر متر مربع است. البته در جایی که نیاز به استفاده از فلز مقاوم تر باشد، از تنش تا 5200 نیوتن بر متر مربع نیز افزایش پیدا می کند. برای این که بدنه دکل در برخورد با بارندگی ها زنگ نزد، سطح فلز گالوانیزه می شود.

استانداردهای نصب دکل مهاری

استانداردهای دکل مهاری شامل مرحله نصب این سازه هم می شوند. نحوه اتصال کابل ها، جوش ها و پایه اصلی همگی دارای استانداردهای تعیین شده ای هستند که باید با دقت رعایت شوند. در غیر این صورت هم امنیت سازه به خطر می افتد و هم کارایی آن به شدت کاهش پیدا می کند. همانطور که در مطالب قبلی هم گفتیم، برای نصب دکل مهاری تنها از اتصالات کابلی استفاده می شود. درواقع تکیه گاه دیگری در این نوع دکل ها وجود ندارد و به همین دلیل هم رعایت استانداردهای نصب، اهمیت ویژه تری دارد. این استانداردها با توجه به نوع دکل تعیین می شود. برای مثال در صورت استفاده از دکل مهاری G35 باید طبق استانداردهای آن عمل کرد. به عنوان بخشی از مهم ترین استانداردهای مربوط به نصب دکل های مهاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جوشکاری دکل های مهاری

می توان گفت که جوشکاری، مهم ترین مورد در میان استانداردهای دکل مهاری، در بخش نصب این سازه است. جوشکاری شامل جوش دادن پایه های عصایی دکل و پایه اصلی دکل های مهاری می شود. در پایه های عصایی، باید سطح مشخصی وجود داشته باشد؛ مثلا یک تیر آهن که بتوان پایه ها را به آن جوش زد. برای جوشکاری پایه اصلی، باید ارتفاع دکل بیشتر از ۱۲ متر باشد. همچنین تراز بودن پایه اصلی هم اهمیت بسیار زیادی دارد که می توان کیفیت کاری و البته امنیت دکل را تعیین کند.

مهارکش دکل ها

دومین مورد مهم در استاندارد نصب دکل مهاری، استفاده از مهارکش است. این ابزار حتما باید در دکل های مهاری مورد استفاده قرار بگیرید. حتی اگر ارتفاع دکل زیاد باشد، باید از چند مهارکش در نصب آن استفاده شود.

کابل های مهارکننده

برای تثبیت دکل مهاری از سیم بکسل های خشک استاندارد دکل مهاری استفاده می شود. بر اساس استانداردهای دکل مهاری، به هیچ عنوان نباید از کابل های مهارکننده کنفی در این سازه استفاده کرد.

استانداردهای دکل مهاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *