اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

ساخت و نگهداری دکل های مخابراتی

این مقاله به بررسی نکاتی در مورد ساخت و نگهداری دکل های مخابراتی اختصاص دارد. وقتی از امواج مغناطیسی، آنچه که بیشتر با عنوان امواج مخابراتی می شناسیم، صحبت می کنیم، دکل ها جزو مهم ترین المان هایی هستند که مورد توجه قرار می گیرند. ارتفاع این سازه و مدل آن تاثیر بسیاری بر کیفیت آنتن دهی و پخش امواج دارد. همچنین محل نصب، نوع نصب و حتی نحوه نگهداری از آنتن ها و دکل ها باید استاندارد باشد. در غیر این صورت این سازه ها عملکرد درستی نخواهند داشت و مشکلاتی در روند پخش امواج ایجاد خواهد شد. این در حالی است که با رعایت اصول ساخت و نگهداری دکل های مخابراتی، می توان عمر و راندمان کاری این تجهیزات را افزایش داد.

انواع دکل

معمولا دو نوع اصلی دکل مخابراتی ساخته می شود که بر اساس معیارهای ارتفاع و ساختار، در گروه های زیر تقسیم بندی می شوند:

  • انواع دکل از نظر ساختاری
  • دکل خود ایستا سه پایه لوله ای
  • دکل خود ایستا سه پایه نبشی
  • دکل خود ایستا چهار پایه نبشی
  • دکل مهاری سه پایه لوله ای
  • دکل مهاری سه پایه نبشی
  • دکل مهاری چهار پایه نبشی
  • دکل های اطاق دار (برجک)

انواع دکل از نظر ارتفاع

دکل های مخابراتی از نظر ارتفاع، معمولا در اندازه های 6 تا 320 متری طراحی و تولید می شوند. این نوع دکل ها بیشتر در ایستگاه هایی همچون صدا و سیما کاربرد دارند. شناسایی نوع دکل اهمیت بسیاری در ساخت و نگهداری دکل های مخابراتی دارد و باید بر حسب مدل و محلی که این سازه در آن نصب و استفاده می شود، مدل دکل را تعیین کرد.

ساخت و نگهداری دکل مخابراتی

استانداردهای ساخت و نگهداری دکل های مخابراتی

معمولا برای آنالیز و طراحی دکل از نرم افزارهای مخصوصی استفاده می شود که کار کردن با آنها نیاز به تخصص و مهارت دارد. به عنوان بخشی از استانداردهای ساخت و نگهداری دکل های مخابراتی که در بخش آنالیز مورد توجه قرار می گیرند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

AISC                       طراحی سازه فولادی
DIN ASTM               مشخصات فولاد گالوانیزه
AWS                        جوشکاری
EIM ACI                   طراحی فنداسیون
ICAO                        مشخصات چراغ
EIA-RS-O                   یستم زمین
EIA/TIA-222               بارگذاری و طراحی دکل

توجه به این نکته هم ضروری است که برای نصب دکل، فندانسیون سازه اهمیت بسیار زیادی دارد. همکاران ما در شرکت کیاسازه، پیش از نصب دکل مخابراتی، خاک منطقه را آنالیز کرده و جهت وزش و سرعت باد را نیز در نظر می گیرند. سپس با توجه به استاندارد ACI یا EIM و مشخصات بتون میل گرد و … سایر ملزومات را تعیین می کنند.

استانداردهای نگهداری از دکل مخابراتی

در ادامه مبحث ساخت و نگهداری دکل های مخابراتی، به اصول و استانداردهای نگهداری از این سازه می رسیم که در دو بخش زیر پیگیری می شوند:

آچارکشی دکل و بازدید سیستم آنتن

دکل های مخابراتی، به دلیل شرایط جغرافیایی که در محل نصب آنها وجود دارد، همواره در معرض آسیب دیدگی قرار دارند. از این رو لازم است که بازدید از این سازه و بخش های مختلف آن هر 6 ماه یک بار به صورت کامل انجام شود. دکل بندی، آبندی سر فیدرها و رابطها اقداماتی هستند که باید در روند نگهداری از دکل و بازدید از این سازه انجام شوند.

خوردگی

یکی دیگر از اصول مهم ساخت و نگهداری دکل های مخابراتی، اصل خوردگی است. مواد و متریالی که در روند ساخت دکل مورد استفاده قرار می گیرند، باید مقاومت بالایی در برابر خوردگی داشته باشند. خوردگی، مجموعه تغییراتی است که فلزات در نتیجه واکنشهای شیمیایی یا الکتروشیمیایی سطحی با محیط اطراف ایجاد می کنند. این تغییرات، قطعات را تخریب می کنند و به مرور باعث از بین رفتن آنها می شوند. تغییرات دما، غلظت و رطوبت محیط و نوسانات آب و هوایی، بخشی از مهم ترین عوامل ایجاد خوردگی در دکل های مخابراتی به شمار می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *